Залежність від гаджетів: як влаштувати цифровий детокс

Хоча б раз у житті кожен із нас стикався з поняттям «цифровий детокс». Та чи знаєте ви, що означає цей вираз, а головне – як правильно його організовувати?

Проект «Призова Варта» розкладе все по полицях!

Плануємо цифровий детокс

Digital detox – це свідома тимчасова відмова від гаджетів, використання інтернету та будь-яких цифрових пристроїв (які ви, власне, самі включаєте до списку «заборонених»). Влаштовується цифровий детокс із різними цілями. Наприклад, аби зняти стрес та «переключитися» на інші заняття, на які постійно не вистачає часу. Або ж для того, щоб елементарно відпочити від перенасичення інформаційним потоком, віртуальним світом, почати більше звертати увагу на світ реальний. Головна умова вашого гармонійного стану, енергійності, концентрації та стабільного самопочуття – це баланс між віртуальним та реальним середовищем, тож організація цифрового детоксу просто необхідна для сучасної людини.

Що ж, про значення діджитал-детоксу поговорили, а як щодо перевірки того, чи дійсно він вам потрібен? Якщо ви досі сумніваєтеся, чи слід обмежувати себе у використанні гаджетів, пропонуємо звернути увагу на ці 5 пунктів:

  1. Перевіряючи стрічку новин у соціальних мережах, ви часто перезавантажуєте сторінку та починаєте читати їх «по другому колу».
  2. Ви не випускаєте телефон із рук, перебуваючи в квартирі (скрізь носите його із собою).
  3. Ви відчуваєте стрес, втрату сил, апатію, швидко втомлюєтеся, а також не можете виконувати кілька справ одночасно, хоча раніше у вас це виходило.
  4. Увімкнувши відео в YouTube, ви паралельно гортаєте стрічку Instagram, листуєтеся в месенджерах тощо.
  5. Ви не можете заснути без смартфона, не перевіривши всі соціальні мережі. Також, прокидаючись, ви першою справою тягнетеся до телефона.

Якщо в цих пунктах ви впізнали себе, вам потрібен цифровий детокс.

Організація цифрового детоксу

Розповідаємо, як правильно його організувати, щоб не зашкодити своєму моральному стану.
По-перше, не дійте занадто різко. У цій справі, подібно до суворих заборон у харчуванні, чим більше собі забороняєш – тим вищий шанс зірватися. Тому потрібно робити все поступово. Перш за все, усвідомте, що проблема реальна, а не вигадана. У такому випадку допоможуть роздуми про те, що ви втрачаєте, проводячи час на просторах інтернету без діла. (Важливо: ми не говоримо про саморозвиток за допомогою соціальних мереж, а також про випадки, коли люди заробляють в інтернеті, перетворивши своє захоплення на реальний заробіток. Ми маємо на увазі саме бездумну трату часу). Наприклад, ці 2-3 години ви б могли витратити на спорт, читання книг, саморозвиток, нові хобі, прогулянки, медитації, спілкування з друзями тощо.

По-друге, ми розуміємо, що в сучасному світі, особливо під час карантину, цілком відмовитися від технологій неможливо. Тому радимо влаштовувати одноденні перерви, наприклад, на вихідних. Оберіть один день, найбільш зручний для вас та вашого прагнення подбати про свій душевний спокій, і влаштуйте собі діджитал-детокс. Присвятіть його собі, своїй родині, тому, про що ви давно мріяли!

Обов’язково попередьте ваших близьких і колег про це ваше рішення, адже вони можуть хвилюватися, що ви зникли на цілу добу. Якщо ж і цей варіант вам не підходить через необхідність тримати зв’язок і бути в мережі 24/7 (наприклад, через особливості роботи), тоді влаштовуйте собі діджитал-перерви на годину. Навіть година без гаджетів здатна дати свої позитивні результати!

Щоб «розвантажувати» себе кожного дня, рекомендуємо відключити непотрібні сповіщення. Наприклад, оберіть зі списку чатів ті, від яких ви б не хотіли отримувати сповіщення. Так само можна робити і з окремими людьми. Відпишіться від десятків новинних пабліків, залиште 2-3, але читайте їх свідомо, вдумуючись у кожен пост. Також радимо почистити свої «підписки» в Інстаграмі, друзів у інших соціальних мережах. «Чиста» та цікава стрічка без спаму – дорівнює ваша емоційна стабільність.

Пам’ятайте про концентрацію уваги. Якщо вам потрібно виконати якусь термінову роботу, не відволікайтеся на пристрої. Дуже важко ввійти в стан зосередженості на виконуваній справі, якщо поруч лежить телефон із постійними сповіщеннями, які дратують. Використовуйте техніку «Помідоро» – 15 хвилин зосереджено працюємо, ні на що не відволікаючись, і 5 хвилин відпочиваємо. Виконуємо 4 кола.

Детокс має бути періодичний – наприклад, одна година без телефона зранку або ж перед сном.

Ще одне важливо правило – їжте в цілковитій тиші, без пристроїв. Листаючи стрічку або ж переглядаючи відео під час прийому їжі, ви завжди з’їдаєте більше, адже не помічаєте ситості. Таким чином, людина переїдає, відбувається порушення харчової поведінки.

Звичка формується 21 день. Візьміть до уваги цю загальноприйняту істину і не опускайте руки – у вас обов’язково вийде дотримуватися цих простих правил і вони назавжди увійдуть у ваше життя.

Сподіваємося, що після цієї статті вам буде значно простіше почати боротьбу із цифровою залежністю. «Призова Варта» бажає вам сил, цікавих та несхожих одне на одного днів і чудового самопочуття завдяки діджитал-детоксу!