Скіммінг: що потрібно знати, щоб не стати жертвою шахраїв

Скіммінг: що потрібно знати, щоб не стати жертвою шахраїв

У сучасному світі ви, напевно, стикалися з терміном «скіммінг», а комусь і зовсім доводилося справлятися з плачевними наслідками зустрічі з банкоматними аферистами. Спокійно! Експерти «Призової Варти» нагадують: знання – ваша найнадійніша броня. Тому сьогодні розповідаємо вам, як не стати жертвами скіммерів. Але спочатку розберімося: хто це і який алгоритм їхніх дій.

Скіммер – це, іншими словами, банкоматний шахрай. Його спеціалізація полягає у створенні «клонів» банківських карт із простою і зрозумілою метою – подальшого доступу до рахунків їхніх власників. Якщо ви тільки що зловили себе на думці: «Я дуже уважний, тож це точно мене не торкнеться», поспішаємо вас засмутити: кожен може стати жертвою такого роду шахрайства. Чому? Аферисти встановлюють на приймач карт спеціальний зчитувальний механізм, який майже неможливо помітити. Так надалі вони і виготовлять копію вашої картки: поки знімаєте необхідну суму, пристрій буквально краде її дані.

Ще один невід’ємний атрибут афери – крихітна відеокамера. Встановлюють її просто на банкомат для того, щоб роздобути ваш PIN-код, адже без нього зловмисники не зможуть до кінця провернути свою злочинну справу – отримати повний контроль над рахунком. Як же убезпечити себе?

По-перше, звертайте увагу на візуальну складову картоприймача. Не забувайте: він не завжди має точно такий же вигляд, як зображено на стартовій сторінці банкомату, коли ви обираєте мову і необхідні операції.

Аферисти намагаються зробити свій пристрій якомога відповіднішим дизайну банкомату, щоб притупити вашу пильність. У ситуаціях, коли механізм зчитування даних розпізнати на око просто неможливо (через нескінченну винахідливість шахраїв), потрібно діяти так:

Зверніть увагу: чи легко входить карта? Це – один із головних дзвіночків того, що скіммери вже вичікують вашу карту.

Посмикайте отвір для прийому карти. Якщо банкомат «заражений» скіммінг-пристроєм, ви виявите накладку, яка буде хитатися з боку в бік. Зрозуміти, чому так відбувається, нескладно: у аферистів немає часу довго «копатися» біля банкомату, тому вони роблять всі маніпуляції дуже швидко. Відмовтеся від використання цього банкомату і витратьте трохи часу на те, щоб знайти інший, більш безпечний. Повірте, у цьому випадку ваші нерви набагато дорожчі за витрачений час!

Закривайте рукою клавіатуру під час того, як вводите PIN-код. Причому робити це потрібно завжди: у ситуаціях, коли хтось стоїть поруч, коли поблизу нікого немає, коли помітили щось із описаного в попередніх пунктах.

Відразу телефонуйте в банк, якщо відбувається щось недобре. Змоделюймо ситуацію: ви не помітили нічого підозрілого до того, як не вставили картку в кардрідер. Але коли прийшов час вводити PIN-код, ви зрозуміли, що щось не так. Алгоритм дій такий: дістаємо карту і дзвонимо в банк за номером телефону, який зазначено на банкоматі. Співробітник банку знає, чим допомогти вам в такій ситуації. Тому не панікуйте і дотримуйтесь його порад.

Негайно блокуйте карту, якщо ввели PIN, зняли необхідну суму і лише тоді запідозрили наявність скіммінг-пристрою. Зробити це можна самостійно за допомогою інтернет-банкінгу, або ж звернувшись в колл-центр. Далі зв’язуйтеся зі своїм банком і розповідайте все в деталях про ситуацію, що сталася.

Змінюйте PIN-код банківської картки хоча б раз у сезон. Це також, на думку експертів, допоможе вам убезпечити себе від витівок скіммерів.

Обов’язково встановіть ліміт на зняття готівки. Якщо раптом шахраям вдасться скопіювати ваші дані і роздобути PIN-код, вони все одно не зможуть зняти більше вашого денного ліміту.

Дуже сподіваємося, що завдяки нашим порадам ви ніколи не станете жертвами безсовісних аферистів. Бажаємо вам завжди бути у всеозброєнні разом із «Призовою Вартою»!