Подушка безпеки: як правильно створити фінансовий резерв

Коронавірус застав всіх жителів зненацька: багато життєвих сфер серйозно постраждали, особливо – фінансова, адже багато хто лишився роботи. Людям, які звикли «жити одним днем» довелося нелегко. Саме тому так важливо бути підготовленим до будь-яких форс-мажорів і мати фінансову подушку безпеки. Сьогодні «Призова Варта» розповість, що таке подушка безпеки і як правильно її створити!

Спершу розберімося, що ж означає цей термін. Фінансова подушка – запас грошових коштів для непередбачених ситуацій, наприклад, таких як спалах коронавірусу та масове скорочення робочих місць. Грошовий резерв допоможе вам вижити до отримання першої зарплати на новій роботі, не влізаючи в кредити. У більшості українців таких запасів немає, причина одна – їм просто немає з чого відкладати, адже зарплати маленькі, а витрати колосальні. Багато хто розраховує на допомогу від держави, хтось сподівається, що родичі не залишать у біді. Одним словом, перекладають свою відповідальність на інших. Але навіть ті, кому вдалося накопичити хоч якісь заощадження, стверджують: їх вистачить лише на кілька місяців.

Кому потрібна фінансова подушка безпеки? Як ми з’ясували вище, її потребує кожен. Важливий момент: не плануйте великі витрати або покупки, якщо у вас до сих пір немає резерву. Який же його оптимальний розмір? У кожної родини свої витрати і потреби, тому формувати фінансову подушку варто, виходячи з цього. Але є загальні принципи, про які ми поговоримо далі, що підійдуть всім.

Тож скільки становить фінансовий резерв? Ідеально, коли фінансова подушка безпеки під час важкого періоду зможе забезпечити ваш звичайний рівень життя. Тому для початку потрібно чітко розуміти, скільки і на що ви витрачаєте кожен місяць. У цей список обов’язково треба включити витрати на їжу, комунальні послуги, транспорт та інші повсякденні витрати. Інвестиції, відпустку, розваги сюди враховувати не потрібно – у першу чергу потрібно думати про елементарні потреби. У цій справі допоможе ведення бюджету: порахуйте середнє арифметичне витрат за оптимальний період, наприклад, за рік. Так ви отримаєте приблизну картину щомісячних витрат і зрозумієте, скільки повинна становити ваша подушка безпеки.

В ідеалі потрібно мати резерв, який забезпечить вам 6 місяців без доходу. Таким чином, якщо ваша заробітна плата становить, наприклад, 10 тисяч гривень, накопичення в 60 тисяч допоможуть вам не впасти в депресію від безвиході і незнання, куди бігти і де брати гроші. Назбирати таку суму непросто, тому потрібно врахувати фактор часу. Поставте собі конкретну мету з часовими рамками, формуючи свою подушку безпеки поступово, не урізуючи всі свої звичні витрати. Як це зробити? Відповідь проста: регулярно відкладайте в неї частину своїх доходів, від 10% до 20%. Якщо накопичити шестимісячний резерв здається неможливим, орієнтуйтеся хоча б на тримісячний – в будь-якому разі це вже непогано.

Де і в якій валюті варто тримати кошти? Краще всього зберігати гроші на карті з можливістю отримання відсотків, у різних банках. Якщо говорити про валюту, то заощаджуйте накопичення в тій валюті, в якій зазвичай витрачаєте, а частину тримайте в євро і доларах.

«Призова Варта» бажає вам завжди бути підготовленими до будь-яких непередбачених ситуацій і нагадує про важливість грамотного підходу до них. Сподіваємося, ця стаття допоможе вам створити фінансовий резерв і легко пережити тимчасові труднощі!