Налоговая система стран ЕС и СНГ

Податки в країнах ЄС і СНД

Кожен із нас повинен розуміти, що податки – це важлива та невід’ємна частина економіки будь-якої держави. Їх ефективне використання забезпечує соціальну стабільність громадян.  Тому не потрібно лякатись, якщо сума так званого «ПДВ» вас вразить. Хочете мати вищу освіту, роботу, медичне страхування, дозвілля – платіть податки!

Податкова система країн ЄС та СНД – це результат багаторічної економічної еволюції, то ж давайте дізнаємось відмінності оподаткування в цих державах.

В країнах ЄС розмір податків може здатися занадто великим. Та цьому є логічне пояснення. Соціальна система, яка добре налагоджена в Європі, коштує недешево. То ж маємо логічний ланцюг : якщо знизити податки, рівень життя населення погіршиться, що спричинить невдоволення серед громадян.

Проте, в кожній європейській країні встановлені свої податкові системи, які хоч і схожі між собою, та все ж мають відмінності. Розмір податків залежить, в першу чергу, від ВВП країни та змінюється в залежності від доходів та об’ємів виробництва.

Оскільки питання заробітної плати завжди актуальне, ми вирішили дізнатись, які податки з зароблених коштів надходять до державного бюджету.

Угорщина посідає провідне місце за кількістю податкових зборів. Там середньостатистичний громадянин віддає державі в середньому 52,6% заробітної плати. В Бельгії цей показник сягає 55,6%. Високий рівень податкового збору (вище 40%) спостерігається також у Німеччині,  Швеції, Франції, Італії, Данії, Чехії, Польщі, Словаччині.

Заробітна плата в країнах СНД у 2019 р зросла. Відомо, що податки в Росії та інших країнах (Білорусь, Казахстан) для фізичних осіб одні з найнижчих, в порівнянні з іншими розвиненими країнами. Лише 13% від заробітної плати надходить до бюджету країни. Проте кожна людина сплачує податки в пенсійний фонд, фонд медичного та соціального страхування, що в загальній сумі сягає 30%

Податок на додану вартість закладений у вартість майже всіх товарів та послуг, які ми купуємо. Цифра на ціннику – це вже сума з урахуванням податку. В країнах Європейського Союзу найвища ставка залишається в Угорщині, Данії та Швеції – 25%. Це забезпечило цим країнам один із найвищих рівнів життя у світі.

В країнах СНД ставка ПДВ варіюється від 0 до 20%, в залежності від товару чи послуги. Із всіх податків, саме ПДВ приносить найбільше коштів до державного бюджету. Зазвичай, це приблизно третина загальної суми надходжень податків.

Податок на нерухомість власники платять у всіх країнах ЄС, окрім Ірландії та Мальти. Розрахунок в кожній країні ведеться за власними правилами,  але в більшості держав мінімальна ставка не перевищує 1%. В середньому,  європейці платять 100-400 євро на рік.

Оподаткування нерухомості в країнах СНД встановлюється відповідно до місцевого законодавства. Податок на нерухомість для фізичних осіб визначається залежно від категорії та досягає 0,1%.

Як бачимо, розмір податків в країнах Європейського Союзу значно вищий та інколи здається захмарним. Проте рівень життя населення свідчить, що людей не лякають такі цифри. Вони ладні платити ще більше, аби забезпечити безпечне та комфортне життя собі та своїм нащадкам.