Коронавірус і карантин: які права є у споживачів?

Сьогодні, мабуть, не знайдеться людини, яка б не чула новину про COVID-19, а разом із ним – про нищівний вплив вірусу на людство в цілому. «Призова Варта» дуже занепокоєна ситуацією в країні та введенням жорсткого карантину зокрема. Які ж права мають споживачі в цей нелегкий час? Сьогодні з’ясуємо!

Відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України, сторона зобов’язання звільняється від відповідальності за невиконання або неналежне виконання своїх зобов’язань у разі доведення факту про те, що це сталося як наслідок дії форс-мажорних обставин. Які ж обставини можна вважати форс-мажорними? До таких належать: торнадо, землетруси, повені, революції, масові заворушення, війни тощо.

Сьогодні популярною практикою є самостійне визначення стороною договору переліку форс-мажорних обставин та наслідків, які вони можуть спричинити.

А тепер готуйтеся занотовувати. Чи прописано у вашому договорі, що надзвичайна ситуація у сфері охорони здоров’я або ж епідемія належать до форс-мажорних обставин? Якщо відповідь – так, тоді в такому разі це значно підсилює вашу позицію, а отже – надає вам низку прав, які ви маєте чітко усвідомлювати.

Закриття державних кордонів

Карантин по всій Україні було встановлено Кабінетом Міністрів України з 12 березня до 3 квітня 2020 року. Основні обмеження – відвідування освітніх установ, а також участь у масових заходах.
Наступного дня, а саме – 13 березня 2020 року було введене обмеження щодо в’їзду іноземців в Україну з 16 березня 2020 року, а від 17 березня було зупинене регулярне пасажирське сполучення через державний кордон України.

Повернімося до форс-мажорних ситуацій. Закриття кордонів, а також скасування пасажирських сполучень можуть вважатися форс-мажором, якщо вони перешкоджають виконанню договору однієї зі сторін. У такому разі можна говорити про звільнення від відповідальності за невиконання договору.

Скасування запланованих заходів, бронювання житла, авіарейсів, турів

Організатори заходів також можуть посилатися на введення карантину як на форс-мажорну обставину. Таким чином, це зможе дозволити їм уникнути відповідальності за скасування заходів та захистити свої права. Що ж до матеріальної компенсації у зв’язку зі скасуванням заходу, її також можна отримати. Проте тільки у тому випадку, якщо це передбачено договором.

Сфера бронювання житла, на жаль, жодним чином не регулюється державою. Тому компенсація у випадку скасування бронювання визначається винятково договором між сторонами. До прикладу, на онлайн-платформах, у якості договору виступає угода з користувачем платформи. Якщо нею передбачені правила та умови компенсування, – ви легко зможете повернути свої кошти, спираючись на ці положення.

Наболіле питання для багатьох українців – відміна авіарейсів не за власним бажанням пасажира. Чи можна повернути власні кошти? Відповідаємо: так, можна. Якщо авіарейс був скасований не з вашої ініціативи чи (що є актуальним, як ніколи) авіаперевізником відповідно до рішень державних органів, правилами повітряних перевезень та обслуговування пасажирів передбачено: авіаперевізник має упродовж 7 днів виплатити пасажирові вартість квитка.

«Призова Варта» наполегливо рекомендує: дуже уважно ознайомлюйтеся з правилами авіаперевезень конкретних авіакомпаній, адже вони можуть включати в себе додаткові умови, що дадуть вам можливість отримати найбільшу вигоду в конкретних ситуаціях.

Українські туроператори докладають зусиль, аби вирішити проблему скасування придбаних турів, незважаючи на колосальні збитки.
Наприклад, зараз деякі туристичні фірми пропонують можливість анулювання турів, заброньованих до 31 березня з вильотом до 20 квітня. Проте часто це правило стосується виключно стандартних турів. Деякі туроператори готові повернути повну вартість туру клієнтам, які купили путівку на дату карантину. До того ж, турфірми пропонують скористатися опцією перенесення періоду відпочинку.

Як бачимо, варіантів – безліч. Однак варто пам’ятати, що повна ануляція заявок відбувається відповідно до положень договору. Тому завжди радимо це враховувати та уважно читати всі пункти, зазначені в офіційному документі, незважаючи на обставини.

Оренда приміщень

У середньому, на оплату оренди витрачають 10-15% доходу. Оскільки сьогодні всі заклади та розважальні центри зачинені, надзвичайно важливо, аби орендодавці входили в це становище та ставилися з розумінням до обставин, що склалися.

Проте наразі бачимо, що ніхто не йде на поступки, тобто не зменшує ціну оренди. На жаль, це стосується як великих торговельних точок, так і офісних приміщень, а регулювання з боку держави – відсутнє.

Виплата заробітних плат та збереження робочих місць

Виплати заробітних плат під час карантину не передбачені законом, адже положення про обмежувальні заходи, що наразі впроваджують через розповсюдження коронавірусу, майже не згадані в українських законах.

Саме тому питання щодо збереження оплати праці сьогодні вирішуються на основі договору між роботодавцями й працівниками. Наразі існують варіанти дистанційного виконання посадових обов’язків, якщо це можливо, та відпусток за власний рахунок на визначений та обговорений час.

Пам’ятайте важливе правило: ніхто не має права звільнити вас, посилаючись на «несприятливий час». Про це також зазначив Президент України у своєму черговому зверненні до громадян.

Маємо надію, що ця стаття була корисною та пізнавальною для вас! Знайте свої права та пам’ятайте, що цей складний час обов’язково мине! «Призова Варта» бажає вам бути здоровими!