Довіряти чи перевіряти? Як розпізнати фейки в ЗМІ

Довіряти чи перевіряти? Як розпізнати фейки в ЗМІ

Згідно з опитуванням USAID-Internews, упоратися з фейками в медіа під силу лише 60% українців. Тільки уявіть, що близько 40% наших співгромадян щодня можуть вірити в абсолютні фальсифікації. Навчімося розпізнавати фейки, аби створити навколо себе здорове й чисте інформаційне середовище.

Навіщо і кому потрібні фейки?

Фейкові новини створюються у великій кількості в ті періоди, коли психіка та увага народу максимально розхитані. Це може статися під час військового конфлікту, епідемії, терористичних актів тощо. До України можна віднести майже всі ці пункти, тому українці знаходяться в зоні ризику.

Фейкові новини приносять гроші: людина клікає на заголовок, потрапляє на сторінку з рекламою. Фейки – хороший інструмент для політичних інтриг. За допомогою добре прихованої брехні думкою людей маніпулюють, направляють її в ту сторону, в яку вигідно замовнику фейка. Коли комусь потрібно просунути якусь шкідливу ідею в маси, фейки обов’язково використають.

Як розпізнати фейки в ЗМІ?

Стандартні їхні ознаки такі:

У заголовку обіцяють сенсацію або шок-контент

Лексика новини занадто емоційна, тисне на відчуття жалості, справедливості, страху, образи

Є заклик до дії, поведінкові установки

Не вказано першоджерело новини

Новина про конфлікт подана лише з одного боку, немає думки всіх учасників

Цитати вигадані, фото сфабриковані. Їхню неправдивість або ж правдивість легко перевірити через Google

Новина сенсаційна і важлива, але ніяк не перевіряється через інші ЗМІ

Журналіст ненадійний і вже має у своєму портфоліо сумнівні тексти

Підсумуємо

Запам’ятайте, що правдива новина виглядає просто. Вона викладена чітко і ясно, журналіст вказує першоджерело інформації, без зайвих емоцій і спонукань до дії. У чесних новинах про конфлікт читач може дізнатися думку сторін, що ворогують, і самостійно сформувати своє ставлення.

Ми торкнулися негативних причин виникнення фейкових новин. Але стрімкий розвиток медіа та нові вимоги до журналістів іноді мимоволі стають причинами створення фейків. Так вважає журналістка телеканалу ZIK Вікторія Бубнюк. Автори YouTube-каналу «Призова Варта» поспілкувалися з нею на тему брехні в ЗМІ і дізналися багато корисного для наших читачів.

Хочете почути про фейки більше? Переходьте за посиланням нижче і дивіться інтерв’ю «Призової Варти» із журналісткою:

https://www.youtube.com/watch?v=6OZ_SZRK2tQ&t=21s